Láska se může proměnit v nemoc, mononukleoza v lásku však ne:-D

Srpen 2008

Bojujte!

31. srpna 2008 v 10:14 | Lenča |  Mononukleoza a já
Na tuhle hnusnou nemoc jsem vážně skoro zapoměla,
až před pár dny mě zastihla šílená bolest na játrech,
a slezině! Lékař mi oznámil že i po tak dlouhé době
se člověk nesmí unavovat a ani psychicky vyčerpávat!
Je to vážně nemoc hajzlík! Přeju pevné nervy a úspěšný start
do nového školního roku, mimochodem já se vůbec netěšim:)
Ale hlavně že mě to nijak neomezuje, smažený sýr nebo čokoládu
si dám bez výčitek:)
Tak se mějte hrozně krásně,
mám Vás ráda
Vaše..
Lenča=)

Co přinese návštěva u lékaře?

31. srpna 2008 v 10:09 | Lenča |  O co vlastně jde?!

Co může přinést návštěva lékaře?

Obyčejně je z projevů nemoci patrno, že se jedná o infekční mononukleózu. Nicméně existují i jiná přenosná onemocnění, která mohou mononukleózu svým průběhem připomínat. Aby se diagnóza stanovila správně a nedošlo k omylům, je určitě dobré se připravit na odběr krve.
Co v krvi u infekční mononukleózy nacházíme?
- zvyšuje se počet bílých krvinek, které se objevují v netypických tvarech (hlavně monocytů, od kterých nemoc získala svůj název monocytóza)
- důkaz protilátek produkovaných imunitním systémem (reakce organizmu na infekci v podobě tvorby protilátek proti viru, jsou rychlé)
- možné zvýšení jaterních testů
Před návštěvou v ordinaci je lepší nevykonávat ranní hygienu. Vlastně úplně stačí si jenom nemýt zuby. Ne za účelem odpuzení lékaře, ale kvůli výtěru z krku. Často je totiž při infekční mononukleóze přítomná tzv. superinfekce, která znamená přítomnost ještě jiného mikroorganismu v krku (a ten nemusí být tak neškodný). Bez mytí zubů a výplachů dutiny ústní je pravděpodobnější, že se na výtěrovém tamponu zachytí.

Jiné nemoci připomínající mononukleozu

31. srpna 2008 v 10:08 | Lenča |  O co vlastně jde?!

Jiné infekční nemoci připomínající mononukleózu

Streptokoková angína
Bolest v krku, horečka a zvětšení krčních uzlin jsou obrazem streptokokové angíny. Nález tohoto mikroba v krku ale neznamená, že nemocný nemá infekční mononukleózu.
Cytomegalová infekce
Tato infekce má téměř identický obraz jako infekční mononukleóza, jenom bolest v krku je obyčejně menší. Odlišit je pomůže vyšetření specifických protilátek proti cytomegaloviru v krvi.
Infekční žloutenka typu B
Podezření na ni vzniká, když jsou velmi vysoké hodnoty jaterních testů a rozvinutá žloutenka (žluté zbarvení kůže způsobené uvolněnými žlučovými barvivy).
Rubeola
K ní může směřovat podezření, když se objeví červený výsev na kůži po podaní penicilínových antibiotik
Infekce virem HIV způsobujícím nemoc AIDS

Rada :)

31. srpna 2008 v 10:06 | Lenka |  O co vlastně jde?!
Líbejte se do sytosti, ale s partnerem, kterého znáte. Nemusíte totiž při tom chytit jenom virus Ebstein-Barrové způsobující infekční mononukleózu, ale i jiný, který by mohl mrzet víc. Strašáky typu viru způsobující lidskou imunitní nedostatečnost nebo nově ptačí chřipky jsou již známy na celém světe.

Nejčastější otázky a odpovědi!

31. srpna 2008 v 10:05 | Lenka |  O co vlastně jde?!
Existuje nějaká účinná prevence infekční mononukleózy - například očkování?
Specifická prevence neexistuje. Platí naprosto obecné zásady dodržování zdravého životního stylu a prevence nemocí, jako je dodržování osobní hygieny, otužování, sport a zdravá výživa.
Je možné, že jsem proděl infekční mononukleózu aniž bych o tom věděl?
Infekce se vyskytuje především v dětství , v období dospívání a u mladých dospělých. U většiny dětí probíhá bez typických příznaků, nebo jako běžné onemocnění horních cest dýchacích. Ve většině případů odezní onemocnění samo, a to i bez léčby. Je možné, že se klinicky neprojeví vůbec. Proběhlé onemocnění lze potvrdit na základě zjištění hladiny protilátek, která se v těle vytvoří po setkání s infekcí či po jejím prodělání. Hladina protilátek zůstává u 90 % naší populace prokazatelná
Prodělala jsem infekční mononukleózu. Je možné, že se nakazím znovu?
Infekční mononukleózu lze prodělat jen jednou, tak jako většinu virových onemocnění. Při opakovaném kontaktu s virem dochází pouze k navýšení hladiny protilátek.
Je nutné stanovení protilátek u kontaktu těhotné ženy s infekční mononukleózou?
Nebyla zjištěno žádné poškození plodu u těhotné ženy v souvislosti s infekční mononukleózou. Je určitě lepší se v těhotenství vyhnout jakékoliv infekci, ale to by pak budoucí maminka nemohla vycházet z domu.
Jak dlouho je nutno držet po infekční mononukleóze dietu a jakou?
Jedním z příznaků polibkové nemoci může být i jaterní komplikace jako žloutenka, zvětšení jater a zvýšení jaterních testů. Úkolem diety v rekonvalescenci je odlehčit játrům jejich těžkou práci detoxikátora organizmu a pomoci k lepší regeneraci. Jaterní dietu je možné doplňovat tzv. hepatoprotektivní léčbou, např. čaj z ostropestřce mariánského několik měsíců.
Jak dlouho je člověk infekční?
Tato otázka je záludná. Tím, že po infekci zůstává virus v organizmu po celý zbytek života a občasně se vylučuje v slinách a sekretech dutiny ústní bez toho, aby měl člověk jakékoliv obtíže, infekční může být kdykoliv. Hladina protilátek jenom signalizuje, jestli organismus v kontaktu s virem byl, ale na určení infekčnosti člověka vliv nemá.

Jaterní dieta - o jo přesně jde?

31. srpna 2008 v 10:02 | Naf |  O co vlastně jde?!

Příznaky poškození jater

Jedním z prvních příznaků postižení jater je únava. Ta se dostaví náhle, nebo přijde pomalu a zůstává. Postižený bojuje s únavou, ale vůlí se to nedá zvládnout.
Velice důležité je nechat si udělat jaterní testy!
Za únavou stojí v naprosté většině případů lehce snížená a laboratorně (často) neprokazatelná, zhoršená očistná funkce jater. Její zlepšení přinese i to, čemu říkáme výkonnost a radost ze života.

Léčba poškozených jater

Oficiální tablety jsou většinou výtažky z bylin. Možnosti podpory a ochrany jaterní buňky přívodem nějakého přípravku do těla je nevděčná záležitost a z účinných látek mnoho na výběr není.

Co někdy hodně pomůže

Inhalace stoprocentního lékařského kyslíku přes masku z láhve, asi půl hodiny týdně. V kombinaci s cílenou masáží zad to někdy přinese neuvěřitelné zlepšení celkového stavu, se znovunabytím subjektivně ztracené akceschopnosti.

Jaterní dieta

Jejím hlavním principem je vynechání tuků, ale měly by se vynechat i živočišné bílkoviny. Ty zatěžují játra více, než se obecně myslí. Proto by se mělo omezit nejen požívání masa, ale i solených aromatických sýrů, které nejsou jeho zdravou náhradou.

K získání či udržení krásné a štíhlé postavy nejen v létě Vám mohou pomoci účinné doplňky stravy, které můžete velmi výhodně zakoupit v naší internetové lékárně.